Генетикалық ақпарат. Н.К. Кольцов. ДНҚ — нәруыз синтезделу үшін матрица (қалып) болып табылады. ДНҚ-ның екі еселенуі (редупликациясы). ДНҚ матрицасына сәйкес ақпараттың РНҚ-ның түзілуі.
Биология пәнінің мұғалімі:
Қысқа мерзімді жоспар
Пәні: Биология | Сынып: 9 | Мерзімі: | ||||
Тақырыбы: Генетикалық ақпарат. Н.К. Кольцов. ДНҚ — нәруыз синтезделу үшін матрица (қалып) болып табылады. ДНҚ-ның екі еселенуі (редупликациясы). ДНҚ матрицасына сәйкес ақпараттың РНҚ-ның түзілуі. | ||||||
Мақсаты | . Генетикалық ақпарат. Н.К. Кольцов. ДНҚ — нәруыз синтезделу үшін матрица (қалып) болып табылады. ДНҚ-ның екі еселенуі (редупликациясы). ДНҚ матрицасына сәйкес ақпараттың РНҚ-ның түзілуі.болу туралы таныстыру. | |||||
Күтілетін нәтиже: | Генетикалық ақпарат. Н.К. Кольцов. ДНҚ — нәруыз синтезделу үшін матрица (қалып) болып табылады. ДНҚ-ның екі еселенуі (дупликациясы). ДНҚ матрицасына сәйкес ақпараттың РНҚ-ның түзілуі.туралы танысады. | |||||
Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер | «Джиксо» әдісі, Блум түймедағы, Хронологиялық кесте, «Миға шабуыл» әдісі. | |||||
Модульдердің кіріктірілуі | Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер. Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету. Оқыту үшін бағалау және оқу үшін бағалау. Ақпараттық-коммуниациялық технологияларды қолдану. Дарынды және талантты балаларды оқыту. Оқушыларды жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу. Оқытудағы басқару және көшбасшылық | |||||
Кезең | Уақыт | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |
Кіріспе бөлім |
2 минут | Топқа бөлінуге нұсқау жасаймын. Джиксо әдісі арқылы 1,2,3,4 санау арқылы топқа бөлінеді. | 1,2,3,4 санау арқылы топқа бөлінеді.
. |
|
|
|
5 минут | Үй тапсырмасын бекіту. Үйде құрастырып келген тест сұрақтарын «Джиксо» әдісі арқылы орындатып, топтық бағалау жүргіземін. | Құрастырып келген тесттерін топтар бір-бірімен алмасып, белгілейді, тексереді, бағалау критерийлеріне сүйене отырып бағалайды. | Смайликтермен формативті бағалау.
Топтық бағалау |
Тест парақшалары, бағалау парақшасы, смайликтер | ||
Жаңа сабақ
таныстырылымы |
18 минут | Жаңа сабақтың тақырыбын Блум түймедағын жасатамын. Түймедақ күлтешесінде жазылған сұрақтарға жауап жазғызып, өз пікірлерін дәлелдеуге нұсқау жасаймын.
|
Берілген сұрақтарға ой қозғау арқылы жауап жазып, пікірлерін дәлелдейді. | Смайликтермен формативті бағалау.
Топтық бағалау |
Бағалау парақшасы, смайликтер | |
Жаңа сабақты қолдану | 5 минут | Хронологиялық кестені толтыртамын. | Алған білімдерін қолданып, хронологиялық кестені толтырады. | Смайликтермен формативті бағалау.
Топтық бағалау |
Бағалау парақшасы, смайликтер | |
Қорытынды
|
5 минут | «Миға шабуыл» әдісі бойынша жаңа сабақты қорытындылау. | Бір-бірлеріне сұрақтар қойып, өткен тақырыптар бойынша білімдерін қорытындылайды. | Смайликтермен формативті бағалау.
Топтық бағалау |
Бағалау парақшасы, смайликтер | |
5 минут | Бағалау. Смайликтермен формативті бағалау.
Топ басшыларына топ мүшелерін бағалатамын. |
Сабақтан алған көңіл-күйлерін смайликтермен көрсетеді.
Топ басшысы бағалау критерийлеріне сүйене отырып, топ мүшелерін бағалайды. |
. Смайликтермен формативті бағалау.
Топтық бағалау |
Бағалау парақшасы, смайликтер | ||
4 минут | Рефлексия. Не білдім? Не білемін? Не білгім келеді? Деген сұрақтарға стикерге жазғызамын. | Берілген сұрақтардың жауаптарын стикерге түсіріп, рефлексия парағына іледі. | Рефлексия плакаты, стикерлер | |||
1 минут | Үйге тапсырма беремін. Жаңа тақырыпты оқып келу.
|
Күнделікке жазып алады. | Күнделік | |||
Топтың аты:
Пәні: Сынып: Күні:
Оқушылардың аты-жөні | Тест тапсырмаларын дұрыс орындады | Топтық жұмыста белсенділік танытты | Сұрақтарға дұрыс жауап бере алды | Хронологиялық кестені дұрыс толтырды | Сұрақ қоя білді | Қорытынды балл | Баллды бағаға айналдыру |
Бағалау шкалласы: 50-60-«5»
40-30-«4»
20-10-«3»
0-«2»